vstavané skrine šatníky a posuvné dvere na mieru

2mm ABS hrany Vstavané skrine a šatníky sú vyrobené z laminovanej drevotriesky rôznych dekórov. Hrany jednotlivých dielcov sú ohranované veľmi kvalitnou ABS páskou, ktorá má dlhšiu životnosť, je nárazu vzdornejšia, neodliepa a nevytrháva sa ani po rokoch používania!!! Hranovanie dielcov je v najvyššej kvalite dostupnej na trhu.
Jednotlivé dielce môžu byť kombinované hranou ABS, napr. na bielu policu nalepíme čiernu hranu ABS.Tieto kombinácie sú zdarma. Hrana ABS sa lepí strojom za tepla. Technologický postup zaručí, že sa hrana neodlepí.

Laminátová hranovacia páska

Laminátová hranovacia páska je vlastne iba papier potlačený dekorom (drevodekor, UNI farba…) a impregnovaný špeciálnymi živicami. Z tejto výrobnej technológie vychádzajú všetky jej dobré ale aj zlé vlastnosti.

Tým, že podklad tvorí papier, kvalitnou tlačou sa zabezpečí maximálna vernosť napodobenia prírodných drevodekorov (a ich identickosť s veľkoplošnými nábytkovými materiálmi takmer všetkých popredných európskych výrobcov (Kronospan, DDL, Bučina, Egger, Wodego, Interiér Říčany, Interspan…) a keďže papier patrí medzi lacné materiály, výrobná cena laminátovej hranovacej pásky patrí naozaj medzi najlacnejšie. Laminátová hranovacia páska sa vyrába v širokých kotúčoch, preto nie je problém oproti štandardným šírkam cca 22 a 40 (42) milimetrov vyrobiť (samozrejme za príplatok) akékoľvek iné do šírky cca 200 milimetrov.

Hlavnou nevýhodou laminátovej hranovacej pásky je jej krehkosť, s čím priamo súvisia jej horšie mechanické vlastnosti (pevnosť, odolnosť životnosť, opracovateľnosť…), prejavujúce sa nie len pri výrobe nábytku ale aj pri jeho užívaní. A výsledok, ako to môže dopadnúť, si môžete pozrieť na ilustračnej fotografii :)

Fotografia ilustruje, ako to môže dopadnúť, ak je nábytok ohranovaný laminátovou hranovacou páskou.

V dnešnej dobe odporúčam používať laminátovú hranovaciu pásku iba na najlacnejší nábytok. Vždy, keď sa nájde aspoň pár korún navyše, odporúčam radšej priplatiť a kúpiť (dať si vyrobiť) nábytok s ABS hranami. Kompromisom môže byť kombinácia týchto dvoch materiálov, kedy sa ABS hrana použije na viditeľných a najviac namáhaných nábytkových dielcoch (dvierka, stolové dosky, horné dno skrinky…) a laminátová hranovacia páska sa použije napríklad pri vnútorné vybaveni nábytku (vnútorné poličky a priečky…).

ABS hrana

ABS hrany sú z hľadiska výrobnej ceny a mierne náročnejšej aplikovateľnosti na hrany nábytkových dielcov asi o 100% drahšie, ako laminátové hranovacie pásky. Je to však jediná, mne známa nevýhoda tohoto moderného materiálu používaného na výrobu nábytku.

Obrovské množstvo sortimentu (UNI farby, drevodekory, kovové efekty …), pevnejšie a odolnejšie s dlhšou životnosťou pri používaní nábytku, ľahká opracovateľnosť (napríklad hranovanie menších polomerov vytvorených na nábytkových dielcoch) pri výrobe nábytkových dielcov a ekologická výroba sú silné argumenty pre použitie ABS hrán vždy, keď je nábytok vyrábaný z laminátovej DTD.

ABS hrana je de facto termoplast vyrábaný v rôznych dekoroch, šírkach a hrúbkach. Najtenšie (okolo 0.5 milimetra) stále častejšie nahrádzajú už spomínané lacné laminátové hranovacie pásky, alternatívou sú 1, 2, 3 a viac milimetrové hrúbky. Štandardné šírky ABS hrán sú rovnako ako pri hranovacích páskach okolo 22 a 42 milimetrov, taktiež sa za príplatok dajú vyrobiť väčšie šírky (čo je dôležité pri väčších hrúbkach nábytkových dosiek).

ABS hrany odporúčam použiť v prípade viac namáhaného (požívaného) nábytku (napríklad kancelársky nábytok s ABS hranami je podľa môjho názoru absolútna nutnosť) a všade tam, kde sa očakáva nie len jeho funkčnosť ale aj modernejší dizajn.

Vyhľadávanie

Kontakt

www.najskrina.sk Šaštin Stráže 0949881270
0949881265